الصفحة الرئيسية

من إمامةبيديا
اذهب إلى التنقل اذهب إلى البحث
مرحباً بكم في موسوعة الإمامة والولاية
مرحباً بكم في النسخة التجريبية لموسوعة الإمامة والولاية
الموسوعة التي يتاح التعديل عليها من قبل باحثي مركز الإمامة والولاية للبحوث والتعليم
يوجد في هذه الموسوعة ١٥٤ مقالة باللغة العربية
المقالة المختارة
BC31915G001.gif

في رحاب الزيارة الجامعة (ال‍ب‍ن‍ی‍ان ال‍ک‍ام‍ل‌ ل‍ف‍ض‍ائ‍ل‌ أه‍ل ال‍ب‍ی‍ت‌ (ع) وم‍ناق‍ب‍ه‍م‌‌ الرائ‍ع‍ة ف‍ي زی‍ارت‍ه‍م‌‌ ال‍ج‍ام‍ع‍ة) كتاب باللغة العربية يدرس وصف محتوى الزیارة الجامعة الکبیرة. وهو من تأليف السید ع‍ل‍ي ال‍ح‍س‍ی‍ن‍ي ال‍ص‍در، طبعته منشورات دار ال‍غ‍دی‍ر.

يتكون هذا الكتاب من مقدمة وخمسة فصول، حيث تطرق المؤلف في مقدمته إلى بيان أهمية الزيارة الجامعة الكبيرة واعتبار سندها، كما عمل على شرح مضامينها بصورة إجمالية، ثم تناول تحليل فقرات هذه الزيارة وعباراتها في الفصول الخمسة من كتابه. حيث شرع في شرح كل فقرة ببيان مفرداتها وكلماتها، ثمّ بحث بأسلوب عرفاني كلامي مقام أهل البيت (ع) وخصائصهم مستنبطاً إياها من عبارات هذه الزيارة ومستنداً في ذلك إلى بعض الأحاديث وأقوال العلماء الشيعة في هذا الصدد.

پرسش برگزیده

چیستی علائم ظهور

چیستی اشراط الساعه (نشانه‌های قیامت)

چند تذکر کلی
 • پروژه جدید "پرسش" گسترده‌ترین منبع پرسش‌های تفصیلی تمامی موضوعات مرتبط با امامت و ولایت هم‌اکنون در حال راه‌اندازی آزمایشی در موضوع علم غیب معصوم و علم معصوم است. یادآور می شویم: پس از ۱۸ ماه کار مداوم و خستگی‌ناپذیر، تا کنون، پرسش‌های عمومی و مصداقی مرتبط با علم غیب به ۴۷۱ مورد رسیده‌اند. این پروژه با این سبک نوین از ابتکارات این دانشنامه است و در تمامی شبکه جهانی اینترنت نظیری ندارد. پاسخ‌های همه پرسش‌ها از منابع معتبر دانشمندان معاصر اسلام استخراج و عرضه می‌شود، از همه کاربران گرامی خواهشمندیم ما را با دیدگاه‌های خود در پیش‌برد هرچه بهتره پروژه‌ها یاری فرمایند؛ طرح در حال تکمیل و بروزرسانی است؛ روزانه پیگیری بفرمایید!
 • منبع‌شناسی جامع زیارت جامعه کبیره گسترده‌ترین منبع معرفی تفصیلی آثار زیارت جامعه کبیره - اعم از کتاب، مقاله یا پایان‌نامه - و از پروژه‌های تولیدی این دانشنامه است؛ حتماً بازدید بفرمایید!
 • تا زمانی که مواد و محتویات این دانشنامه آماده عرضه شود سه طرح بزرگ با عنوان منبع‌شناسی جامع امامت و ولایت به صورت تدریجی، اجرایی خواهد شد:
 1. کتاب‌شناسی دانشنامه مجازی امامت و ولایت؛
 2. مقاله‌شناسی دانشنامه مجازی امامت و ولایت؛
 3. پایان‌نامه‌شناسی جامع امامت و ولایت.
 • در كنار سه طرح مذكور، چهار پروژه نيز به طور تدريجى در حال پيگيرى هستند:
 1. معرفی جامع نشریه‌های وابسته به امامت و ولایت؛
 2. معرفی جامع پديدآورندگان آثار امامت و ولایت؛
 3. معرفی جامع ناشران آثار امامت و ولایت؛
 4. معرفی جامع بنيادهاى وابسته به آثار امامت و ولایت.
 • آثاری که در این دانشنامه معرفی می‌شوند، اگر دارای نسخهٔ PDF یا متن دیجیتالی در سراسر شبکهٔ اینترنت باشد، در قسمت انتهایی معرفی، بخش ویژهٔ دریافت متن خواهند داشت. لذا، پس از اطلاع بر محتوای اجمالی یا تفصیلی اثر، می‌توانید فی‌الفور آن را دریافت و مطالعه فرمایید.
 • سعی ما در این دانشنامه معرفی حداکثری آثار مرتبط با امامت و ولایت است با قطع نظر از صحت یا سقم محتوای آنها. به همین دلیل، معرفی یک اثر در این دانشنامه به معنای تأیید محتوای آن نیست.
راه‌های مشارکت در امامت‌پدیا

برای ارتقای سطح و کیفیت خدمات‌رسانی این دانشنامه در همهٔ بخش‌های آن به کمک دست‌اندرکاران بشتابید! از جمله کارهایی که می‌توانید در آن سهیم باشید:

 • هر گونه حمایت معنوی ممکن برای بازدیدکنندگان محترم؛
 • حمایت‌های مالی یا پیشنهاد راه‌های مفید برای جذب حمایت‌های مالی؛
 • پیشنهاد نیروی انسانی برای مشارکت در آماده‌سازی محتوای دانشنامه به سه زبان (فارسی، عربی و انگلیسی)؛
 • مشارکت در تبلیغ و معرفی این دانشنامه به علاقه‌مندان به هر روش مناسب (از جمله: شبکه های اجتماعی و ایجاد تیزرهای تبلیغاتی)؛
 • مشارکت در طرح بزرگ منبع‌شناسی جامع امامت و ولایت در هر سطح ممکن؛ از جمله: معرفی آثاری که دانشنامه به آنها نپرداخت؛
 • مشارکت در طرح بزرگ پدیدآورندگان آثار امامت و ولایت در هر سطح ممکن؛ از جمله: معرفی پدیدآورندگانی که دانشنامه به آنها نپرداخت؛
 • مشارکت در طرح بزرگ ساختن کلیپ‌های انیمیشن و موشن‌گرافیک برای مدخل‌های کلیدی و مفاهیمی این دانشنامه.

شما می‌توانید از طریق صفحه تماس یا روش‌های دیگر با ما در ارتباط باشید